وصل سرم در منزل

گاهی اوقات برای آنکه به فرد بیمار کمک کنیم که سریعتر به روال عادی زندگی خود بازگردد باید روش مراقبت از او را عوض کنیم و کیفیت خدمت رسانی به او را بالا ببریم. ارائۀ خدمات پزشکی و پرستاری در منزل یک روش بسیار مناسب و هوشمندانه ایست که با کاهش هزینه های جانبی به ما کمک می­کند که بهتر از بیمار خود مراقبت کنیم. یکی از شایع­ترین خدمات پرستاری که بیماران به او احتیاج دارند وصل سرم در منزل است که برای انجام آن به مهارت و تجربه نیاز است. در این مقاله قصد داریم که شما را با وصل سرم در منزل آشنا ­کنیم.

همانطور که می­دانید وصل سرم در مراکز درمانی به بستری نیاز دارد و برای تزریق و اتمام آن به صبر و حوصلۀ بیمار و همراه او احتیاج است. همچنین در اکثر کلانشهرها برای دسترسی به مراکز درمانی، به علت حجم سنگین ترافیک، به وقت و زمان زیادی نیاز است و حضور در این مراکز برای خانواده هایی که افراد سالمند و یا معلول دارند بسیار دشوار است. بنابراین بهتر است که در چنین شرایطی از فرد باتجربه ای برای وصل سرم در منزل کمک گرفته شود تا تمام اعضای خانواده در زمانی که سرم به بیمار وصل است در کنار او باشند.

چه زمانی به وصل سرم در منزل احتیاج است؟

برخی از مواقع پزشک سرم را برای رقیق کردن دارو و انتقال آن به بدن بیمار تجویز می­کند به عبارت دیگر از سرم به عنوان حلال دارو استفاده کند. پس توصیه می­کنیم که به صورت خودسرانه سرم وصل نکنید و در صورتی که پزشک برای شما سرم تجویز کرد اما فرصت و یا امکان حضور در یک مرکز درمانی برای تزریق آن را ندارید می­توانید از خدمات وصل سرم در منزل استفاده نمایید.

وصل سرم در منزل به چه کسانی پیشنهاد می­شود؟

پزشکان برای برخی از بیماران به دلیل افت شدید فشار خون و یا قند خون مجبور می­شوند که سرم تجویز کنند ولی اکثر بیماران به دلیل سختی تزریق و نیز زمانبر بودن آن از سرم زدن سر باز می­زنند. اما برای بهبود وضعیت جسمانی چاره ای جز عمل به دستور پزشک نیست و باید شرایطی را برای بیمار فراهم کرد تا راحت تر تزریق سرم را قبول کند. وصل سرم در منزل یکی از راه­های هوشمندانه برای آرامش دادن به بیمار است و به کسانی پیشنهاد می­شود که:

 • برای انجام تزریقات دچار استرس و اضطراب می شوند.
 • مسافت طولانی بین محل سکونت آنها و مراکز درمانی وجود دارد.
 • توان حرکتی ندارند.
 • وضعیت جسمانی خوبی برای نشستن در صف­های طولانی تزریق سرم را ندارند.
 • از مبتلا شدن به بیماری­های مسری و یا بیماری­های عفونتی بیمارستانی مانند کرونا می­ترسند.

وصل سرم در منزل چه مزایایی دارد؟

زمانی که خدمات پزشکی و پرستاری به صورت شخصی و خصوصی ارائه می شود نتایج بهتری از آن مشاهده می­شود. وصل سرم در منزل نیز از این قاعده مستثنی نیست، البته به شرطی که توسط یک فرد باتجربه و کاربلد انجام گیرد. برخی از مهمترین مزایای وصل سرم در منزل عبارتند از:

 • استفاده از تجهیزات استریل شده و رعایت تمام نکات ایمنی و بهداشتی: زمانی که وصل سرم در منزل انجام می­گیرد دیگر نگرانی بابت ابتلای بیمار به کرونا ویروس و عفونت­های بیمارستانی ندارید.
 • آسایش و راحتی بیمار و همراهان او: حریم خانه و خانواده آرامش خاصی به بیمار می­دهد و اعضای خانواده با کیفیت بهتر و بیشتری از بیمار مراقبت می کنند.
 • صرفه جویی در وقت و هزینه: با وصل سرم در منزل علاوه بر اینکه در وقت شما صرفه جویی می­شود، هزینه های درمان هم کاهش می یابد. زیرا نیازی به صرف هزینه بابت ایاب و ذهاب نخواهید داشت.
 • تمرکز بیشتر و بهتر پرستار بر روی بیمار: وصل سرم در منزل باعث می­شود که تمام توجه پرستار به یک بیمار باشد و با دقت و تمرکز بیشتری شرایط بیمار را بررسی­ می­کند. پرستار اگر متوجه تداخل دارویی یا حساسیت دارویی شود فوراً با شما در میان می­گذارد.  

چه نکاتی را باید برای وصل سرم در منزل رعایت کرد؟

برای آنکه مراقبت از بیمار با کیفیت بیشتری صورت گیرد، رعایت تمام موارد بهداشتی و استانداردهای ایمنی برای تزریق سرم الزامیست. برای آنکه نتایج مورد انتظار تان را از وصل سرم در منزل کسب کنید باید به نکات زیر توجه کنید:

 • قبل از هر اقدامی برای تزریق باید به تاریخ انقضای سرم توجه فرمایید. اگر سرم تغییر رنگ پیدا کرده است آن را دور بیاندازید.
 • تمام وسایل سرم را به خوبی چک کنید تا از درستی آن اطمینان حاصل کنید.
 • تمام وسایل مورد نیاز برای وصل کردن سرم در دسترس پرستار قرار گیرد. توجه داشته باشید که الکل و مواد ضدعفونی کننده از واجبات تزریقات است.
 • توجه داشته باشید که هواگیری سرم قبل از تزریق انجام داده شود. به عبارت دیگر قبل از تزریق لوله باید به سرم وصل شود و مسیر آن با مایع سرم پر شود.
 • معمولاً بیمارانی که فشار پایین دارند و یا قند خون آنها افت پیدا می­کند به سرم نیاز دارند پس حتماً فشار خون بیمار را اندازه گیری کنید تا اگر بالا بود به پزشک معالج اطلاع دهید.
 • با پرستار در مورد تمام بیماری­ها و مشکلات بیمار مانند فشار خون بالا و یا دیابت او صحبت کنید.
 • اگر بیمار به دارویی حساسیت دارد، پرستار را مطلع کنید.
 • پرستار باید از تمام داروهای بیمار مطلع باشد تا از تداخل دارویی و عوارض ناشی از آن جلوگیری کند.
 • باید تمام نکات بهداشتی رعایت شود و استریل وسایل به دقت انجام شود.
 • مدت زمان تزریق سرم مطابق با دستور داده شده باشد.   
 • در صورت مشاهدۀ هرگونه حساسیت، مخصوصاً زمانی که سرم با داروهای مختلف تزریق می­شود، سرم را باید ببندید.
 • توجه داشته باشید که سرم باید در ارتفاع بالایی از دست قرار بگیرد تا از بازگشت خون به ست یا همان لولۀ سرم جلوگیری شود.
 • اگر قرار است که بیمار جابه جا شود، سرم را ببندید.
 • به بافت پوست در اطراف سوزن توجه کنید اگر ورم کرده یا مایعات سرم در این قسمت نشت دارند سرم باید جدا شود و مجدداً وصل گردد. لطفاً از لوله ­های سرم بخوبی مراقبت کنید تا آلوده نشوند. 
 • در صورت مشاهدۀ هرگونه وقفه در جریان سرم، به گیره توجه فرمایید احتمال بسته بودن آن وجود دارد.

عوارض احتمالی وصل سرم در منزل چیست؟

اگر از یک پرستار کاربلد برای وصل سرم در منزل کمک بگیرید، خطر و یا عارضه­ ای بیمار شما را تهدید نخواهد کرد مگر اینکه موارد بهداشتی را رعایت نکنید و به استریل کردن وسایل توجه نداشته باشید. رعایت نکات بهداشتی یکی از موضوعات مهم و اساسی در انجام تزریقات است و توصیۀ تمام پزشکان و متخصصان برای جلوگیری از ابتلای فرد به بیماری­های عفونتی، رعایت تمام موارد بهداشتیست. پس برای آنکه بتوانید از وقوع عارضه های احتمالی جلوگیری کنید  باید در زمان استفاده از خدمات وصل سرم در منزل، به تمام نکات بهداشتی توجه و آن را رعایت کنید.

همانطور که می­دانید تزریق سرم از طریق رگ دست انجام می­گیرد و مهارت پرستار باید به قدری باشد که رگی را از روی دست انتخاب کند که مناسب با اندازۀ سوزن سرم باشد. انتخاب رگ نامناسب یا شیوۀ نادرست رگ گیری باعث می­شود که مایع سرم به فضای ما بین عروق و بافت رسوخ پیدا کند و فرد دچار درد، التهاب و تورم شود. البته اهمیت انتخاب رگ مناسب در سرم هایی که حاوی داروهایی خاص مانند کلسیم و پتاسیم هستند بسیار بیشتر از سرم­های نمکی و قندی است. زیرا زمانی که سرم حاوی کلسیم گلوکونات است اشتباه در رگ گیری باعث می­شود که مایع سرم به خارج از عروق نفوذ پیدا کند و فرد دچار نکروز بافت در آن ناحیه شود. یا زمانیکه رگ اشتباهی برای سرم­های حاوی پتاسیم انتخاب ­می­شود مایع به بافت خارج از عروق نفوذ می­کند و ملتهب می­شود و بیمار در آن ناحیه احساس درد می­کند. همانطور که گفته شد عوارض ناشی از شیوۀ نادرست تزریق برای سرم­های نمکی و قندی به مراتب کم خطرتر است و اکثراً با یک کمپرس گرم بهبود می­یابند. البته خیلی طبیعیست که در رگ گیری، دیوارۀ رگ آسیب ببیند و جای آن کبود شود که اصلاً جای هیچ نگرانی نیست و کبودی آن در طی دو هفته بهبود می یابد.  

توصیۀ آخر در مورد وصل سرم در منزل

موارد زیادی مشاهده شده که افراد با احساس کوچکترین ضعف بدنی به صورت خودسرانه برای خود سرم تجویز کرده ­اند و متاسفانه برخی از پرستاران و یا مراکز درمانی هم به دلیل منفعت مالی برای آنها این تزریق را انجام داده ­اند. مواردی دیده شده که سرم شست و شو را به اشتباه به جای سرم وریدی استفاده کرده­اند و یا از سرم ­هایی استفاده کرده ­اند که از تاریخ انقضا آنها گذشته است که باعث افت شدید دمای بدن و بروز تب و لرز شده است. گاهی اوقات دیده شده که سرم­های قندی به اشتباه به بیماران دیابتی تزریق شده است که این خود عوارض خطرناکی در پی داشته است. پس توصیه می­کنیم که در صورت احساس هر نوع ضعف جسمانی به پزشک مراجعه کنید و اگر او برای شما سرم تجویز کرد از افراد متبحر و باتجربه برای تزریق سرم کمک بگیرید تا از بروز خطرات احتمالی به دور باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X